Stále čakáme kedy sa nám čerstvo nasadená levanduľka zobudí, tak som sa rozhodla napísať Vám niečo o tejto nádhernej rastlinke.

Momentálne je známych cca 50 odrôd levandule a medzi tie najznámejšie patrí LAVANDULA ANGUSTIFOLIA, levanduľa lekárska. Pre túto odrodu som sa rozhodla z viacerých dôvodov a jedným hlavným bol práve jej prínos pre zdravie. Je to vzrastovo menšia odroda, ale je vhodná na konzumáciu, jej olej je veľmi cenný. Ma vysoký obsah éterických látok a práve pre jej široké použitie som si vybrala práve lekársku, varietu Sevtopolis/Sevastopolis.

Levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi a blahodarnými účinkami, ktoré skutočne prispievajú k rovnováhe emocionálnej, či duševnej. Znižuje nervové napätie, stres a zmierňuje úzkosti. Prispieva k lepšiemu spánku a zlepšuje náladu.

Trvalá rastlinka zo Stredomoria, ktorá tu nie je len ma dekoráciu, ale skutočne zlepšuje naše zdravie. O použití Vám napíšem článok neskôr.

Kvitnutie levandule je zvyčajne datované na jún, no jej krásu je možné obdivovať už od jari, kedy pomaly sfarbí sivasté kríky čerstvými zelenými lístočkami a postupne začne nasadzovať kvety.

Na olej je potrebné obrovské množstvo kvetov, ktoré sa zbierajú tesne pred rozkvitnutím za priameho slnka a hlavnou zložkou oleja je linalin a linanlool.

Levanduľa je pomerne dobré odolná voči mrazom a aj preto je v našich zemepisných šírkach taká obľúbená.