fbpx

BeLavende

LEVANDUĽOVÁ FARMA TRNAVA PRI LABORCI

8 zdravotných výhod levanduľového esenciálneho oleja a ako ho používať

Ak hľadáte upokojenie tela aj mysle (a priznajme si to – všetci by sme si teraz vystačili s trochou relaxu), nehľadajte nič iné ako klasický esenciálny olej: levanduľu. Zatiaľ čo samotná nádherná fialová rastlina je pohľad, ktorý treba vidieť, jej všestranný esenciálny olej je miestom, kde sú liečivé sily. Od hlavy až po päty vám levanduľový olej môže pomôcť zbaviť sa stresu, dekompresie a rozvíjať vaše doteraz najzdravšie návyky.

Zdravotné benefity levanduľového oleja

Esenciálne oleje a aromaterapia si získali povesť toho, že sú vyhľadávané v holistickom zdraví. Esenciálne oleje sú tekuté výťažky z rastlín, ktoré možno použiť na pomoc so všetkým, od stresu po spánok, zdravie hormónov až po domáce upratovanie a ďalšie. Ale každý esenciálny olej je jedinečný a ponúka svoje špecifické výhody. Tu je to, čo potrebujete vedieť o tom, ako môže jeden z najpopulárnejších esenciálnych olejov, levanduľový olej, podporovať pohodu:

1. Pomôže vám lepšie spať
Akokoľvek to roztočíte, základ zdravého životného štýlu začína a končí spánkom. Ak zistíte, že sa v noci prehadzujete, výskum naznačuje, že levanduľový olej môže byť vašou záchranou: Jedna štúdia zistila, že niekoľko závanov levanduľového oleja pred spaním zvýšilo percento času hlbokého spánku u zdravých mužov a žien. Dokonca môže mať priaznivé účinky aj pre tých, ktorí trpia nespavosťou.

2. Pomáha zvládať stres
Upokojujúce sily levanduľového oleja nekončia. Niektorí vedci zistili, že levanduľový olej funguje dobre v porovnaní s niektorými liekmi na predpis na všeobecnú úzkosť. Možno to stojí za vyskúšanie?

3. Upokojuje nahnevanú pokožku a môže pomôcť pri štípancoch
Rovnako ako levanduľový olej dokáže upokojiť myseľ, dokáže zázraky aj pri upokojení tela. Na protizápalové vlastnosti levanduľového oleja dobre reagovali najmä nie práve zábavné problémy kože, ako je ekzém a psoriáza. Prehľad najobľúbenejších esenciálnych olejov a ich funkcií v dermatológii uvádzal schopnosť levanduľového oleja upokojiť podráždenú pokožku pri lokálnom použití. A čo viac, vlastnosti oleja odstraňujúce stres sa hodia pri psoriáze, pri ktorej sú problémy pokožky často vyvolané úzkosťou.

Dá sa dokonca použiť ako prírodná alternatíva na hojenie otravných uštipnutí hmyzom – keď sa zmieša s trochou sódy bikarbóny a aplikuje sa na uhryznutia, sotva si ich všimnete.

4. Dokáže bojovať proti plesňovým infekciám
Plesňové infekcie sa vyskytujú, keď sa vo vlhkých častiach tela alebo na nich objavia nepríjemné plesne – napríklad atletická noha. Levanduľový olej má antibakteriálne aj protiplesňové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri ich odstránení.

5. Môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov
Zatiaľ čo výskum je stále predbežný, jedna štúdia ukázala, že aplikácia levanduľového oleja stimulovala rast vlasov na všetkých stránkach: od počtu folikulov cez hĺbku až po hrúbku. Trochu vás môžeme inšpirovať pridať pár kvapiek levandule do vašej masky na vlasy alebo šampónu a sami zbadáte účinky.

6. Má vlastnosti na hojenie rán
Menšie rany, tzn. Niektoré štúdie zistili, že pri lokálnej aplikácii olej z lavandula angustifolia uzatváral rany rýchlejšie, ako iné roztoky, ako je fyziologický roztok a jód, v priebehu piatich dní. Výskumníci tento jav pripísali zlepšeniu množstva EGF alebo epidermálneho rastového faktora v koži, ktorý je potrebný na regeneráciu tkaniva.

7. Môže pomôcť zmierniť bolesť hlavy
Búšenie hlavy? Vyskúšajte závan levandule. Dokonca aj účinky migrény môžu byť zmiernené pravidelnými 15-minútovými sedeniami s vôňou levandule.

8. Pleti dodáva prirodzené rozžiarenie
Levanduľový olej je chválený pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky, čo z neho robí kandidáta na kvalitu, ktorý by ste mali zahrnúť do vašej rutiny starostlivosti o čistú pleť. Antioxidanty sú známe tým, že bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky tým, že zhoršujú funkciu mitochondrií a urýchľujú proces starnutia. Zahrnutie jednej alebo dvoch kvapiek levanduľového oleja do vášho obľúbeného pleťového mlieka alebo krému na tvár dodá vašej pokožke pred spaním antioxidačnú silu (a do vašej nočnej rutiny pridá nádych upokojujúcej aromaterapie).

Ako presne mám použiť, alebo aplikovať levanduľový olej?

Rovnako ako existuje nespočetné množstvo výhod levanduľového oleja, existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako ho použiť. Zvyčajne sa používa lokálne pre zdravie pokožky a vlasov, hoci metódy sa môžu líšiť v závislosti od preferovaných spôsobov aplikácie. Je múdre nepreháňať ťo – keďže je vysoko koncentrovaný, s najväčšou pravdepodobnosťou vám stačia dve alebo tri kvapky.

Pokiaľ ide o vašu pokožku, riedenie je dôležité: Olej sa môže aplikovať lokálne na pomoc pri podráždenej alebo zapálenej pokožke, môže byť zriedený v „nosnom oleji“ alebo neutrálnom, minimálne spracovanom oleji, ako je kokosový alebo olivový olej. Zmes je možné použiť rovnako ako pleťovú vodu alebo hydratačný krém raz alebo dvakrát denne. Pre zdravie vlasov si môžete do pokožky hlavy vmasírovať pár kvapiek levanduľového oleja ako upokojujúci koniec dňa alebo pridať dve alebo tri kvapky do každej dávky šampónu alebo kondicionéru, ktorý používate.

Ak vám ide o zlepšenie úzkosti alebo o zdravý nočný spánok, najlepšie je dať si olej do difuzéra. Existuje niekoľko spôsobov, ako využiť vôňu levandule vo svoj prospech, jedným z najobľúbenejších je difúzia. Difúzia esenciálneho oleja spočíva v použití malého zariadenia na rozptýlenie častíc oleja do vzduchu, čo umožňuje ľahkú inhaláciu. Ak nechcete rozptýliť, pár hlbokých vdýchnutí vône pred spaním (alebo kedykoľvek, keď potrebujete chvíľku pokoja) urobí svoje. Môžete si dokonca dopriať dokonalý upokojujúci bylinkový kúpeľ pomocou niekoľkých kvapiek levandule, aby ste odstránili stres.

Možné vedľajšie účinky, na ktoré si treba dať pozor

Ak ste pripravení ponoriť sa do levanduľového životného štýlu, stále je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Niektoré vedľajšie účinky zahŕňajú podráždenie kože alebo alergickú reakciu, takže vykonanie testu na koži pred použitím vám môže ušetriť nejaké problémy. Rovnako ako u každého nového doplnku sa pred použitím odporúča porozprávať sa s lekárom. Hoci je levanduľový olej pre väčšinu jedincov bezpečný, ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by sa mali poradiť s lekárom. Lebo aj prírodne nemusí zákonite znamenať bezpečné pre každého.

Voňavé Vianoce

V našej domácnosti má levanduľa miesto celý rok. Dnes Vám prinášam môj obľúbený recept na cookies. Tieto voňavé koláčiky sú chutné počas celého roka, ale na Vianoce k ním pridávam špeciálnu prísadu a to čas. Ten spoločný, ktorý so svojou dcérou trávim pri ich výrobe. Myslím, že preto nám chutia na Vianoce najviac.

Budeme potrebovať:

 • 2 vajcia, používam väčšie z nášho domáceho chovu
 • 1/2 šálky zmäknutého masla
 • 1 šálka cukru
 • 1 ČL sušených levanduľových pukov na ozdobu
 • 1 1/2 šálky múky (u nás používame bezlepkovú farinu, ale klasická hladka je fajn)
 • 2 ČL prášku do pečiva
 • 1/4 ČL soli

Na levanduľovú polevu, budeme potrebovať:

 • 1 šálku práškového cukru
 • 2kv esenciálneho oleja z levandule (opatrne, nepridávajte viac)
 • 2-3 PL vody, môžeme zameniť za citrónovú, alebo pomarančovú šťavu

Postup:

 • Predhrejte rúru na 180˚C, 2 vystlané plechy vymastíme alebo vystelieme papierom na pečenie
 • V mixéri zmiešame vajcia, maslo, cukor a 2/3 sušených levanduľových kvetov. Miešajte na nízkej teplote, kým sa levanduľa dobre nespojí a nerozpadne sa na malé kúsky.
 • Vo veľkej mise preosejte múku, prášok do pečiva a soľ. Nalejte mokré ingrediencie na suché a miešajte, kým sa nespoja. Cesto dáme na vymastené plechy po 1 polievkovej lyžici.
 • Cookies pečieme 10 až 15 minút (čas sa môže líšiť podľa rúry), kým okraje nie sú zlatohnedé. Necháme úplne vychladnúť na mriežkach.
 • V malej miske zmiešajte cukor, levanduľový esenciálny olej a vodu a miešajte, kým sa nevytvorí hladká poleva. Ak je poleva príliš hustá, môžete pridať viac vody (1 lyžičku naraz), kým nedosiahne požadovanú konzistenciu. Keď sušienky vychladnú, potrieme ich tenkou vrstvou polevy a ozdobíme niekoľkými sušenými kvetmi levandule a kôrou z citróna, alebo pomaranča.

Pozor! Sušienky prechádzajú od dokonalej textúry k prepečeniu veľmi rýchlo. Určite ich sledujte. Akonáhle okraje začnú hnednúť, rýchlo ich vyberte z rúry, aby vychladli pred polevou a neprepiekli sa.

Krásne voňavé Vianoce Vám prajeme 💜

Vyrobte si levanduľový kúpeľ

Jeseň je za dverami a vy máte doma zásobu sušenej levandule z našej farmy.

Máme pre Vás tip, ako ju zužitkovať a v prospech svojho zdravia. Vyrobte si s nami levanduľovú soľ do kúpeľa.

Budeme potrebovať vhodnú uzatvárateľnú nádobu, sušenú levanduľu, soľ (prípadne viacero druhov solí) a esenciálny olej. Morskú, epsomskú, himalájsku – výber ponecháme na Vás. Naša najobľúbenejšia je epsomká soľ a himalájska soľ, ktorej sfarbenie do ružova je spôsobené vysokým obsahom minerálov a železa

Epsomská soľ je známa tiež ako horká soľ alebo síran horečnatý. Je zložená z minerálov horčíka a síranu, ktoré sa ľahko vstrebávajú cez pokožku, preto sa táto soľ využíva  najmä do kúpeľa.

Kúpeľ v epsomskej soli pomáha uvoľniť nervový systém, napomáha pri liečbe kožných problémov, tíši bolesť chrbta a končatín a uvoľňuje svalové napätie. Okrem iného pomáha epsomská soľ aj zbavovaniu sa škodlivých látok a kúpeľ v nej je prospešný aj pri problémoch so srdcom (znižuje nepravidelný srdcový rytmus, bráni kôrnateniu tepien, znižuje krvné zrazeniny a krvný tlak). Môžete ju použiť aj do peelingu. Dnes je už ľahko dostupná, viete ju zakúpiť napríklad v internetovom obchode Handymade.

Do pripravenej nádoby si nasypeme soľ, ak máme viac druhov, môžeme kombinovať v pomere 1:1. Tak aby sme získali 1kg soli. Sušenú levanduľu pridávame podľa svojich preferencií. Komu vadia sušené čiastočky kvetov, nemusí levanduľu sušenú pridávať vôbec. Ja osobne som práve z tejto skupiny ľudí, uprednostňujem radšej viac oleja, ako sušenej rastlinky 🙂

Do 1kg takto pripravenej soli, si pridáme esenciálny olej. Keďže u nás doma milujeme levanduľu všetci, tak si radi toho oleja pridáme viac. No postačí 1 malá kávová lyžička.

Celú hmotu premiešame a necháme odpočinúť aspoň 24h. Do kúpeľa si tak potom pridávame hrsť tejto zmesi a užívame si arómaterapiu doma. Takýto kúpeľ je výborný hlavne v období výskytu jesenných bacilov a viróz. Nie je nič lepšie, ako si po náročnom dni, oddýchnuť vo vani plnej levanduľovej vône.

TIP pre Vás: Nemáte vaňu? Nevadí, relax môžete dopriať aj vašim nôžkam. Postačí lavórik s teplou vodou, vyrobenú soľ a ponoriť unavené nohy. Veď si to zaslúžia, nosia nás celý deň.

Nie som to len ja!

Jéééj, Vás som videla na videu… som tento rok počula toľko krát, že musím napísať, že ďakujem za sledovanie, ale nie som to len ja 😊💜. Zásluhy si zaslúži kopec úžasných ľudí okolo mňa….

Okrem môjho manžela, ktorý mi je najväčšou oporou, môj najväčší poradca, motivátor a motor celej farmy, je v pozadí, ešte kopec ľudí, ktorí pomáhajú pri údržbe a spracovaní levandule.

Na našej farme nepoužívame chemické postreky proti burine. Tak nám neostáva nič iné, len ju odstraňovať mechanický. Čo v preklade znamená, že medzi lánmi nám službu urobí traktor a plečka, ale zvyšok sa kope motykou, ručne. Títo naši pomocníci nie sú viditeľní vašimi očami, ale sú veľmi dôležitou časťou našej levanduľovej farmy.

Potom sú tu tieto moje baby, ktoré počas sezóny denne stretávate. Im patrí veľká vďaka a poklona za to, ako zvládli levanduľové týždne. Denne sa na Vás usmievali a boli k Vám milé, ak sa našlo niečo, čo sa Vám nepáčilo, odpustite nám to prosím, chceme sa zlepšovať každým rokom.

Levender team from Belavende.
Levanduľa
Lavender team

A potom ste tu VY!

Naši levanduľoví zákazníci, ĎAKUJEME Vám, že ste si napriek výstrelkom počasia, našli čas a cestu k nám a zdieľali s nami tento krásny kúsok prírody 💜💜💜 nezastavil Vás dážď, ani vietor a prišli ste nás podporiť.

Bez Vás by bola táto naša farma smutná. Mnohí ste nám spríjemnili deň, mnohí ostávate v našich pamätiach a mnohých sme si po roku pamätali a boli sme nesmierne šťastní, že ste sa vrátili. Často ste nám vraveli, že akú krásnu prácu máme a my sme sa v mysliach premiestňovali v čase do jari, kedy sme mali mozole od motyky, ale viete čo? Máte pravdu! Napriek veľmi ťažkej fyzickej práci, ktorá predchádza levanduľovým týždňom, je toto naozaj krásny výsledok našej námahy. Ďakujeme, že nám to pripomínate.

Tešíme sa na Vás o rok v novej sezóne! Už teraz máme plne hlavy noviniek a projektov, ktoré vám chceme priniesť 😊💜 a začíname opäť dopĺňať náš E-shop.

Užívajte krásne leto 🌄 my sa vám budeme denne pripomínať naďalej 🥰

Jozefína

STAROSTLIVOSŤ O LEVANDUĽU: JARNÉ PREREZÁVANIE

Je jar a práve teraz ste si uvedomili, že ste minulú jeseň zabudli orezať levanduľu. Možno sa pýtate: Je už neskoro? Uľaví sa vám, keď viete, že nie je! Prečítajte si tipy na jarné prerezávanie levandule.

Ak máte levanduľové rastliny, ktoré neboli orezané minulú jeseň, a ak sa nachádzate blízko východného Slovenska, stále je čas na orezanie levandule na jar.

V našej rodine si zo mňa uťahujú, že každú jar som presvedčená, že všetka levanduľa uhynula a naše pole bude musieť byť úplne znovu vysadené. Zatiaľ každý apríl / máj dokázal, že som mýlila, keď sa začínajú objavovať nové výhonky a všetky šedé, drevité časti levandule na poli, začínajú žiariť novými zelenými fúzikmi.

Takže ak ste zabudli orezať svoje rastliny minulú jeseň alebo jednoducho radšej to chcete urobiť na jar, nezúfajte, ak žijete na Slovensku: Zatiaľ čo v tomto čase sa už na rastlinách začína určitý rast, polovica marca až prvé dva aprílové týždne sú ideálne na prerezávanie. Ale stále máte pár dní na to, aby ste sa dostali von a odrezali škaredé kúsky skôr, ako zelená začne rásť.

Nebojte sa prerezávať! Prerezávanie je nevyhnutné pre zdravie vašej rastliny, a pomáha vašej rastline udržiavať veľkosť a tvar. Neorezaná levanduľa bude ťažkopádna a základňa bude drevnatá a rozštiepená. Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je každoročné prerezávanie.

PROFESIONÁLNE TIPY

 • Hĺbka prerezávania závisí od mnohých vecí vrátane predchádzajúcich postupov prerezávania a veľkosti a veku rastlín.
 • Väčšina domácich záhradkárov má tendenciu prerezávať svoje rastliny príliš málo, čo umožňuje rastlinám vyrásť príliš veľa a to každú sezónu. Nebojte sa prerezávať viac, aby ste veľkosť mali pod kontrolou.
 • Prerežte ju tak, aby ste zachovali veľkosť a tvar. Po skončení prerezávania by mala mať levanduľa tvar polgule.

Tu je obrázok nových zelených fúzikov vo vnútri levandule lekárskej. Okolo môžete vidieť časť, ktorá vyzerá, že je mŕtva a už sa nezobudí.

Niektoré rastliny, ktoré boli zle orezané, kým boli veľmi mladé, je potrebné orezať viac. Keď už vidíme pekné nové prírastky, nemusíme sa báť urobiť aj hlboký rez. Pokiaľ chceme zachovať tvar polgule, je to viac ako potrebné.

Je veľmi dôležité poznať svoj kultivar. Sú odrody levandule, ktoré nemôžete radikálne orezať, pretože nemajú prírastky na dreve ako na fotkách vyššie. Napríklad odroda grosso, ktorá je lepšia pre dekorácie, keď je vysušená, tak neopadáva tak veľmi, nemá na dreve prírastok a táto odroda naozaj vyžaduje, aby bola od mladej rastlinky tvarovaná. Keď dorastie do veľkých rozmerov, nie je možné udržať jej tvar a rastlina vyhynie napríklad aj tým, že z jej základne sa zlomí konár, pod ťarchou snehu v zime.

Ak ste prečítali náš blok, môžete využiť 5% zľavu v našom e-shope. S kódom CITAMBLOG! Príjemne nakupovanie!

STAROSTLIVOSŤ O LEVANDUĽU: MALI BY SME PREREZÁVAŤ MLADÉ LEVANDUĽOVÉ RASTLINY?

Mám prerezávať svoju mladú levanduľovú rastlinu?

Odhodlali ste sa a kúpili ste si rozkošnú novú levanduľovú rastlinku na vašej miestnej farme. Vášmu malému levanduľovému kamarátovi sa teraz darí po teplom lete s dostatkom slnečného svitu a dobre odvodnenou pôdou. Počuli ste, že levanduľu je potrebné orezať – ale rastlina je stále taká malá. Je naozaj dobrý nápad prerezávať levanduľu, keď je mladá? Áno! V skutočnosti starostlivosť prvých pár rokov, môže znamenať rozdiel medzi zdravou rastlinou, ktorá vydrží (a vyzerá skvele) aj dvadsať rokov, alebo zdrevnatenou rastlinou, ktorá sa láme a rozdeľuje. Prečítajte si, prečo a ako prerezávať svoju mladú levanduľovú rastlinu!

Najlepší čas na prerezávanie levandule je, keď je mladá.

Prečo musím prerezávať levanduľu?

Sme zvyknutí myslieť na levanduľu ako na kvet, ale levanduľa je trváca, drevitá bylina . Rovnako ako všetky trvalé rastliny, prerezávanie je nevyhnutné na udržanie zdravého porastu a dobrého tvaru. Najmä levanduľa má tendenciu dostať odnože, keď nie je prerezaná. Nielenže to nevyzerá tak atraktívne, ale nakoniec sa sekcie začnú deliť a lámať. To platí najmä pre levanduľu vysadenú v zónach, kde silne sneží. Hmotnosť snehu môže zlomiť a rozdeliť konáre odnoží, čo poškodí levanduľu, ktorá nemá pevnú a kompaktnú základňu.

Prerezávanie je dôležité každý rok, ale je obzvlášť dôležité v prvých rokoch života vašej levandule. Teraz je čas, keď vaša rastlina zakladá svoju drevnatú základňu. Ak ho prvý rok alebo dva neorežete správne, vaša rastlina bude strieľať vetvy hore a von a ako porastú, spadnú na stranu. Namiesto toho, aby ste vytvorili tesný, kompaktný kopec, ktorý unesie váhu stoniek a kvetov, budete mať niekoľko dlhých, drevnatých konárov, ktoré náhodne rastú zo stredu.

Takže levanduľu prerezávajte, keď je mladá, a nezabudnite to urobiť každý rok, počas prvých niekoľkých rokov. Akonáhle je levanduľa stará 3-4 roky, drevnatý kopec, ktorý sa vytvoril v strede, by mal byť kompaktný, zdravý a pripravený prežiť sneženie a jarný rast.

Väčšina domácich záhradkárov má tendenciu prerezávať svoje rastliny príliš málo, čo umožňuje rastlinám vyrásť príliš veľa a to každú sezónu. Nebojte sa prerezávať viac, aby ste veľkosť mali pod kontrolou.

Kedy by som mal prerezávať svoju mladú levanduľu?

Všeobecne sa uznáva, že levanduľu môžete prerezávať buď na jar alebo na jeseň. Najmä pre mladé rastliny je dôležitejšie načasovanie.

Nie je to najlepší nápad šokovať rastlinu ťažkým rezom, ak ste ju práve zasadili. Pred prerezávaním sa uistite, že mala aspoň 6-8 týždňov čas na to, aby sa zakorenila v zemi. Tiež nie je vhodné prerezávať príliš skoro na jeseň (napríklad prvý septembrový týždeň) a riskovať, že rastlina vytlačí druhý rast. Tiež ale nie je vhodné prerezávať príliš blízko prvého mrazu. Takže pre rastliny zakúpené a vysadené od augusta je pravdepodobne najbezpečnejšie počkať do jari. Všetko, čo sa vysadí na jar / začiatkom leta, by sa malo orezať na jeseň – pokiaľ je stále viac ako 6 týždňov od dátumu možných mrazov.

Ako poľnohospodári vždy na jeseň prerezávame. Pokiaľ počkáte do skutočnej jesene (v našej zóne striháme v októbri), nehrozí, že rastlina vytlačí nový rast a namiesto toho prerezávanie povie rastline „čas prestať myslieť na kvety a zamerať sa na svoje korene“. Zdravý koreňový systém pomôže vašej mladej rastline prežiť zimu.

Ak sa rozhodnete počkať na prerezávanie do jari, na jeseň stále pokračujte a orežte všetky dlhé stonky, ktoré by mohli spôsobiť, že sa počas sneženia zlomia jemné nové konáre. Čo najskôr po poslednom dátume mrazov na jar orežte svoju malú levanduľovú rastlinu. Ak budete čakať príliš dlho do jari, riskujete, že obmedzíte nový rast a odložíte kvety.

Ako prerežem mladú levanduľu?

Základné kroky pre prerezávanie mladej levandule sú rovnaké ako prerezávanie zrelej levandule. Odporúčam vám začať prečítaním nášho blogu s tipmi, ako prerezávať zrelú levanduľu. Hlavným rozdielom je, že mladá levanduľa je väčšinou zelená – ešte si nevytvorila drevitý základ (s čím sa je snažíte pomôcť). Takže namiesto toho, aby ste sa snažili nájsť drevnatý stred a udržať 3 až 5cm nad zelene časti rastliny, premýšľajte viac z hľadiska tvarovania celej mladej rastliny. Odborníci vždy odporúčajú, aby ste z rastliny neprerezávali viac ako 30% rastlinnej hmoty, aj keď niekedy robíme až 50%, ak má mladá levanduľa vyrastené veľké stonky.

Pár tipov

Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali mať na pamäti:

 • Najjednoduchšie je prerezávať mladú levanduľu nožnicami, a nie nožom.
 • Nožnice vždy dezinfikujte pred použitím a medzi rastlinami (napr. Nastriekajte izopropylalkoholom a rýchlo utrite)
 • Rastlinku si dajte na úroveň očí. Zíďte na zem alebo prineste rastlinu k pracovnému stolu.
 • Ak existujú nejaké jednotlivé vetvy / sekcie, ktoré trčia vysoko nad ostatnými, najprv ich odrežte, aby zodpovedali zvyšku rastliny.
 • Dajte rastline plochý vrchný rez – približne 1/3 od hornej časti rastliny
 • Tvarujte boky na uhlopriečke, aby ste „zaoblili“ tvar

To je všetko! Pamätajte, dôverujte svojmu vnútornému hlasu, ale nebuďte príliš váhaví. Levanduľa je odolná rastlina a chce, aby ste ju pekne ostrihali. Z dlhodobého hľadiska budete obaja šťastnejší!

Ak ste prečítali náš blok, môžete využiť 5% zľavu v našom e-shope. S kódom CITAMBLOG! Príjemne nakupovanie!

STAROSTLIVOSŤ O LEVANDUĽU: JESENNÉ PREREZÁVANIE

Jeseň je vo vzduchu a pre pestovateľov levandule to znamená jednu vec: čas na prerezávanie! Možno sa pýtate sami seba: „Musím prerezávať levanduľu?“ Odpoveď je jednoznačne áno. Prečítajte si tipy a triky od nás!

Prečo by som mal prerezávať levanduľu?

Levanduľu je potrebné každý rok prerezávať, aby bola rastlinná základňa kompaktná a zdravá a aby ste mali možnosť tvarovať ju na pekný kopec. U nás levanduľu režeme strojovo, ale doma máte možnosť, vytvarovať ju tak aby bola krásna. Ak levanduľu neprerežete, vyrastie zdeformovaná, „noha“ a rozštiepi sa na základni, keď sa konáre predĺžia a oťažejú. Akonáhle sa to stane, je takmer nemožné zachrániť rastlinu. Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je každoročné prerezávanie.

Kedy by som mal prerezávať levanduľu?

Najlepší čas na prerezávanie levandule je na jeseň, najmenej 6 týždňov pred prvým mrazom. V našej časti krajiny to znamená, že polia začneme prerezávať v októbri.

Ak ste narazili na tento blog po uplynutí času na jesenné prerezávanie, nezúfajte – levanduľu môžete prerezávať aj na jar! Pozrite si náš blog Levanduľová starostlivosť: Jarný rez – (základné princípy sú rovnaké.)

Dobre, idem na to! Ako mám prerezávať levanduľu?

Nebojte sa prerezávať! Rovnako ako väčšina rastlín, prerezávanie je nevyhnutné pre zdravie vašej rastliny. Myslite na to ako na levanduľový účes a nebojte sa. Jediné nástroje, ktoré potrebujete, sú nožnice alebo ostrý nôž a záhradné rukavice, aby ste sa chránili pred trieskami a ostrým drevom na základni.

Väčšina záhradných blogov / rád hovorí, aby ste na rastline nechali asi palec zelene a nikdy nerezali do dreva. Toto je dobrá všeobecná rada, ale niekedy je potrebné zísť trochu nižšie, aby ste vytvarovali rastlinu, ktorá silne rástla na jednej strane (zvyčajne otočená k slnku), alebo možno jednu vetvu, ktorá mala olympijské sny a vynikala nad všetkými ostatnými a siaha po zlate, mimo vami preferovaného obvodu. Nebojte sa túto časť, alebo vetvu odrezať až do dreva, ak ho potrebujete tvarovať. Sľubujem, že rastlinu nezabijete, pokiaľ neodtrhnete všetky konáre na základni.

Krok 1 (príprava): Ak chcete začať, odrežte všetky staré stonky, ktoré ste nezozbierali (niekoľko centimetrov nad drevom). Toto ešte nie je naozaj prerezávanie, ale dá vám to lepší prehľad tvaru rastliny.

Krok 2 (vyhľadanie centra): Určite stred rastliny (nemusí to byť tam, kde ste si mysleli). Nakreslite veľký imaginárny kruh okolo stredu rastliny. Obvod kruhu je miesto, kde budete prerezávať – takže nechajte 1-5 stoniek, podľa toho, ako ho potrebujete tvarovať, aby ste ho udržali v strede.

Krok 3 (prerezávanie strán): Prerežte dozadu / tvarujte rastlinu tak, aby vetvy boli rovnako dlhé od skutočnej základne / stredu.

Krok 4 (vrchné slivky): Urobte si pohľad do úrovne očí (kľaknite si na kolená) a orežte vrch, asi tretinu nad drevom.

Krok 5 (orezanie horného okraja): Nakoniec odrežte v diagonálnom uhle pozdĺž horných okrajov, aby ste zaoblili rastlinu.

Krok 6 (posledné pohľady): Naposledy ustúpte a orežte všetky posledné kúsky a časti, aby ste vytvarovali rastlinu. Odporúčame zamerať sa na tvar polgule.

Levanduľové prerezávanie profi Tipy

Tu je niekoľko tipov, ktoré treba mať na pamäti pri prerezávaní:

 • Pri prerezávaní často zastavujte a ustupujte, aby ste sa uistili, že ste stále na správnej ceste a tvarujete okolo skutočného stredu rastliny.
 • Väčšina domácich záhradkárov má tendenciu prerezávať svoje rastliny príliš málo, čo umožňuje rastlinám vyrásť príliš veľa a to každú sezónu. Nebojte sa prerezávať viac, aby ste veľkosť mali pod kontrolou.
 • Pokúste sa vyhnúť rezaniu samotného dreva, ale opäť sa nebojte, ak budete musieť znížiť časť alebo vetvu, aby ste pretvorili rastlinu.

Práve sme túto jar/leto zasadili malé sadenice – musíme ich ešte orezať?

Áno! V skutočnosti sú prvé 3 roky života najdôležitejším časom na prerezávanie levandule. Je potrebné prerezávať a tvarovať mladé levanduľové rastliny z dvoch dôvodov:

1) Pomáha vyvinúť pevnú, kompaktnú, tvarovanú základňu, ktorá udrží rastlinu zdravú v nasledujúcich rokoch.

2) Prerezávanie na jeseň odvádza energiu od povrchu rastliny, dole do koreňov, čo je to, čo chcete na zimu. Mladým rastlinám obzvlášť prospieva pripomenutie „nedávaj nové kvety, teraz je čas pestovať svoje korene.“ Prerezávaním im pomáhate rásť a prežiť prvých pár zím, kým sa nezakorenia.

Teraz si vezmite nožnice a vyrazte von! Vaša levanduľa vám poďakuje.

Ak ste prečítali náš blok, môžete využiť 5% zľavu v našom e-shope. S kódom CITAMBLOG! Príjemne nakupovanie!

Levanduľový esenciálny olej

Esenciálnych olejov je na svete snáď toľko, koľko existuje rastlín. Arómaterapia zažíva veľký boom a stále viac ľudí siaha po esenciálnych olejov. Ale aký si zadovážiť? Pre ktorý esenciálny olej sa rozhodnúť? V každom prípade by ste vo svojej domácej lekárničke nemali mať len jeden esenciálny olej, ale ak by ste si mali kúpiť len jeden, nech je to esenciálny olej z levandule lekárskej a ja Vám ponúkam päť jej liečivých účinkov, ktoré Vás o tom presvedčia:

 1. Silní antioxidačné pôsobenie. Voľné radikály, ktoré v dôsledku pôsobenia toxínov, znečisteného ovzdušia, rôznych chemikálií, alebo aj zo stresu, stoja za celou radou poškodenia buniek, veľkého zástupu zdravotných problém vrátané chronických ochorení, rakoviny, ale aj slabej imunity. To čo dnešná spoločnosti potrebuje, sú práve antioxidanty, ktoré sú liečivým zázrakom. Vedci z Číny v roku 2012 zistili, že levanduľový olej, už počas prvý dni liečby, zvýšil hladinu troch najdôležitejších antioxidačných enzýmov (1). Podobné účinky si všimli aj vedci v Rumunsku na potkanoch, ktorí denne po 30 minút, inhalovali esenciálny olej z levandule (2).
 2. Zlepšovanie metabolizmu. Potkany s diabetom sa v roku 2014 stali stredobodom štúdie, ktorá počas pätnástich dní skúmala pôsobenie liečby levanduľovým esenciálnym olejom. Výsledkom štúdie bolo, že esencia ich chránila pred priberaním, vyčerpaním zásoby antioxidantov, vysokou hladinou krvného cukru a dysfunkciou pečene a obličiek (3)
 3. Antimikrobiálne pôsobenie. Vedci z juhoafrickej University of the Witwatersrand otestovali antimikrobiálne pôsobenie štyridsiatich piatich zmesí a zistili, že najlepšie účinky mali zmesi, ktoré mali viac ako jednu zložku a najsilnejšie účinky mali práve zmesi: list škorice/levanduľa a levandľa/pomaranč. (4) Dnes už máme takmer sto publikovaných štúdií, ktoré tieto účinky esenciálneho oleja z levandule, potvrdzujú.
 4. Ochrana pred neurologickým ochorením. Že sa levanduľový olej používa proti stresu, pri depresií a úzkosti, je známe už dlho. Tieto stavy patria pod neurologické poruchy. Tieto schopnosti esenciálneho oleja z levandule sa opakovane potvrdzujú a za zmienku stojí najmä úplný vedecký prehľad literatúry, uverejnený v roku 2013 v medzinárodnom psychiatrickom časopise International Journal of Pdychiatry in Clinical Practicle. Lieky s obsahom levanduľového oleja konzistente pomáhali pacientom s príznakmi ako prerušovaný spánok a úzkosti (5). A navyše, pacienti nehlásili žiadne vedľajšie účinky, ani interakcie s liečivami, alebo abstinenčné príznaky.
 5. Upokojenie pokožky. Ak ste si niekedy spálili pokožku na slnku, levanduľový esenciálny olej mal byť prvým produktom, po ktorom ste siahli. Ideálne v kombinácií s nosným olejom, napríklad kokosovým olej v pomere 10 kvapiek esenciálneho oleja, na 30ml nosného oleja. Levanduľový olej je veľmi účinný aj pri liečbe raniek po porezaní, alebo poškriabaní, pri suchej pokožke. Dokonca aj niektoré akútne prejavy alergie, alebo rôzne precitlivenosti, sa dajú zmierniť levanduľovým esenciálnym olejom (6).

Esenciálny olej z levandule sa považuje sa jeden z najbezpečnejších esenciálnych olejov. Môže ho využívať celá rodina. Tak ako pri všetkých olejoch, aj tu je potrebné dodržiavať odporúčaní koncentrácie, vyhýbať sa oblasti očí a vnútru nosa a hlavne počúvať svoje telo.


(1)D. Wang a kol., „Neuroprotective Activity of Lavender Oil on Transient Focal Cerebral Ischemia in Mice“, Molecules 17 (2022): s. 9803 – 9817. DOI: 10.3390/molecules17089803

(2)M. Hancianu a kol., „Neuroprotective Effect of Inhaled Lavender Oil on Scopolamine-induced Dementia via Anti-oxidative Actives in Rats“, Phytomedicine 20, č. 5(2013): s. 446-452. DOI: 10.1016/j.phymed.2012.12.005

(3)H. Sebai a kol., „Lavender (Lavandula stoechas L.) Essential oils Attenuate Hyperglycemia and Protect Against Oxidative Stress in Alloxan-Induced Diabetic Rats“, Lipids in Health and Disease 12, č. 1 (2013): s. 189

(4)S. De Rapper a kol., „The In Vitro Antimicrobial Activitey of Lavandula angustifolia Essential Oil in Combination eith Other Aroma-Terapeutic Oils“, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2013, ID č. 852049 (2013). DOI:10.1155/2013/852049

(5)S. Kasper, „An Orally Administered Lavandula Oil Preparation (Silecan) for Anxienty Disroder and Related Conditions: An Evidence Based Review“, International Journal of Psychiatry in Clinical Practice 17, supl. 1 (2013: s. 15-22. DOI:0.3109ú13651501.2013.813555

(6)D. T. Altaei, „Topical Lavender Oil for the Treatment of Recurrent Aphthous Ulceration“, American Journal of Dentistry 25, č. 1 (2012): s. 39-43; H.-M. Kim a S.-H. Cho, Lvender Oil Inhibits Immediate-type Allergic Reaction in Mice and Rats“, Jouernal of Pharmaci and Pharmacology 51 (1999): s. 221-226. DOI:10.1211/0022357991772178.

Levanduľa lekárska

Zázračná bylinka, ktorá nesmie chýbať u Vás doma

Ľudia si zvyčajne spájajú levanduľu s dvoma špecifickými vlastnosťami: jej vôňou a farbou. Možno ste však nevedeli, že levanduľový kvet a olej z neho získaný majú v bylinkárstve dlhú históriu.

Najstaršia písomná zmienka o používaní levandule sa datuje do čias starovekého Egypta. Slovo levanduľa pochádza z latinského lavare, čo v doslovnom preklade znamená umývať sa. Kým v starovekom Egypte zohrávala levanduľa úlohu hlavne pri mumifikácií, neskôr sa už levanduľa stala viac súčasťou práve starovekých kúpeľov v Ríme, Grécku a v Perzskej ríši. V týchto kultúrach ľudia verili, že práve levanduľa im pomôže očistiť nie len telo, ale predovšetkým aj myseľ.

My sa dnes stretávame s levanduľou hlavne v kozmetike. Mydla, maceráty, krémy, či olej sa stávajú stabilnými produktami v našich domácnostiach a to preto, že účinky tejto bylinky sú skutočné a viditeľné. Macerát, výluh a hlavne samotný levanduľový olej prináša pokožke mnoho benefitov. Má antiseptické, upokojujúce a liečive účinky. Dokáže upokojiť slnkom spálenú pokožku, pomôcť zahojiť ranky po odreninách, urýchľuje hojenie akné, drobných vyrážok, alebo aj ranky po holení. Levanduľový olej je úžasný aj preto, že ako jeden z mála je možné ho aplikovať na pokožku neriedený. Aj keď my odporúčame pri aplikácií použiť nosný olej, napríklad bio kokosový olej, alebo bio bambucké maslo, aby vydržal čo najdlhšie, alebo aby zbytočne pokožku nedráždil, lebo pre získanie blahodarných účinkov z oleja, stačí pár kvapiek, napríklad:

 • na masáž zmiešajte 5 kvapiek s 10 ml iného nosného oleja
 • na kúpeľ zmiešajte 5 kvapiek s 5 ml iného nosného oleja
 • pre parfumáciu zmiešajte 1 kvapku až 10 kvapiek iného nosného oleja

Alebo bez iného nosného oleja:

 • pridajte niekoľko kvapiek levandule na povzbudenie upokojujúcich a relaxačných pocitov do difúzera
 • aplikujte jednu kvapku do vašej kozmetickej rutiny, aby ste podporili zdravú pokožku
 • pridajte niekoľko kvapiek levandule do vankúšov alebo posteľnej bielizne na podporu dobrého spánku
 • pridajte do vody do večerného kúpeľa, aby ste sa zbavili stresu, alebo naneste na spánky a zátylok

Ideálny čas na využitie levanduľových produktov je večer pred spaním, pretože účinky a vôňa levandule nám môžu pomôcť naladiť sa na pokojný spánok, uvoľniť Vaše telo aj mysel po ťažkom dni od stresu. O lepší zážitok sa postará napríklad aj difúzor, ak si do difuzéra nakvapkáte zopár kvapiek levanduľoveho oleja alebo aj zapálenie levanduľovej sviečky, môže umocniť zážitok. Večerné pitie čaju s obsahom levandule a lyžičkou medu už len dotvorí skvelú relaxačnú atmosféru, počas ktorej uvoľníte nahromadený stres z celého dňa, doprajete si čas pre seba a načerpáte potrebnú životnú energiu.

Jozefína

Ako sa správne starať o sviečku zo sójového vosku s dreveným knôtom.

Tento článok patrí každej sójovej sviečke, ktorú si prinesiete domov a má drevený knôt.

Poďme pekne od začiatku….

Naše sójové sviečky sú odlievané ručne. A to tak, že vosk opatrne zahrievame na jeho ideálnu teplotu. Tento proces je veľmi dôležitý aby sa predišlo následným prasklinám a aby sa náš esenciálny olej z levandule dobre vmiešal a nepoškodil sa vysokou teplotou. V tomto procese tavenia občas pridávame prírodné farbivo.

Potom prichádza na rad moja najobľubenejšia časť a to ručne nalievanie do vopred pripravených nádob s knôtom. Tu je potrebná veľká trpezlivosť a sústredenosť, lebo práve ručné odlievanie robí sviečku originálnou. Niektoré naše sviečky a hlavne limitky, sú dozdobené kvetmi, prípadne schovávajú malé prekvapenie.

Keď je vosk stuhnutý, putuje do skladu, kde pár dni oddychuje, aby sa vôňa spojila a a sviečka úplne vytvrdla.

Na naše sviečky používame sójový vosk, lebo neobsahuje parafín a je vyrobený z prírodného sójového oleja. Je obľúbený u ekologicky uvedomelých ľudí, pretože je vyrobený z obnoviteľného zdroja a nie z ropy. Horiace sójové sviečky nezvyšujú hladinu CO2 v atmosfére, produkujú o 90% menej sadzí, nedymia a nezanechávajú fľaky na stenách a nábytku. Navyše škvrny od sójového vosku možno ľahko odstrániť s teplou mydlovou vodou.

A potom si môžete sviečku priniesť domov…

Ak už máte doma novú sviečku, aby Vám robila radosť čo najdlhšie, je potrebné dať je správnu starostlivosť.

V prvom rade je dôležité miesto. Ide o otvorený oheň a preto jej vyberajte miesto, ktoré má dostatočne tepelne odolný povrch, je chránené pred možným prievanom a dostatočne vzdialené od ľahko zápalných predmetov a vznetlivých zdrojov. Chráňte aj svoje deti a domácich miláčikov, preto jej nájdite miesto také, kde sa nedostanú ich šikovné rúčky a malé labky.

Keď už má sviečka svoje miesto, dajte jej čas. Prvé zapálenie môže trvať trochu dlhšie, kým sa knôt vypáli na svoju správnu dĺžku. Môže sa stať, že sviečka zhasne a opäť bude potrebné ju zapáliť. Je to v poriadku. Keď sa už knôt rozhorí, znamená to, že ma správnu dĺžku a sviečka už bude horieť. Zapálenú sviečku nechajte horieť kým sa nevytvorí z vosku na hladine kompaktný bazénik. Môže to trvať aj 2 hodiny. A je to dôležite pre jej životnosť. Nebude sa vytvárať tunel, kde po hranách nádoby ostáva neroztopený vosk. Horiacu sviečku nikdy nenechávajte bez dozoru.

Jej životnosti pridá aj správna starostlivosť o knôt. Podľa potreby je vhodné ho skracovať na dĺžku 3 – 5 mm. To je ale dobre urobiť ak sviečka horí veľmi dlho. Pri krátko zapálení sa nestihne vosk opäť roztopiť do požadovaného bazeníka a urobí tzv tunel, kedy ostane na stenách nádoby zbytočne vosk.

Z bezpečnostného hľadiska nie je vhodné, aby sviečka dohorela do úplne konca a pri manipulácií s ňou treba vždy dbať na bezpečnosť.

A na záver ešte úžasná vec. Naše obaly zo sviečok nevyhadzujte. Dajú sa ľahko umyť a môžete ich použiť na čokoľvek. Od gombíkov, po cukríky… Alebo ich prineste nepoškodené k nám a my Vám dáme zľavu 1€ z ďalšieho nákupu.

« Older posts

© 2024 BeLavende

Theme by Anders NorenUp ↑