Zázračná bylinka, ktorá nesmie chýbať u Vás doma

Ľudia si zvyčajne spájajú levanduľu s dvoma špecifickými vlastnosťami: jej vôňou a farbou. Možno ste však nevedeli, že levanduľový kvet a olej z neho získaný majú v bylinkárstve dlhú históriu.

Najstaršia písomná zmienka o používaní levandule sa datuje do čias starovekého Egypta. Slovo levanduľa pochádza z latinského lavare, čo v doslovnom preklade znamená umývať sa. Kým v starovekom Egypte zohrávala levanduľa úlohu hlavne pri mumifikácií, neskôr sa už levanduľa stala viac súčasťou práve starovekých kúpeľov v Ríme, Grécku a v Perzskej ríši. V týchto kultúrach ľudia verili, že práve levanduľa im pomôže očistiť nie len telo, ale predovšetkým aj myseľ.

My sa dnes stretávame s levanduľou hlavne v kozmetike. Mydla, maceráty, krémy, či olej sa stávajú stabilnými produktami v našich domácnostiach a to preto, že účinky tejto bylinky sú skutočné a viditeľné. Macerát, výluh a hlavne samotný levanduľový olej prináša pokožke mnoho benefitov. Má antiseptické, upokojujúce a liečive účinky. Dokáže upokojiť slnkom spálenú pokožku, pomôcť zahojiť ranky po odreninách, urýchľuje hojenie akné, drobných vyrážok, alebo aj ranky po holení. Levanduľový olej je úžasný aj preto, že ako jeden z mála je možné ho aplikovať na pokožku neriedený. Aj keď my odporúčame pri aplikácií použiť nosný olej, napríklad bio kokosový olej, alebo bio bambucké maslo, aby vydržal čo najdlhšie, alebo aby zbytočne pokožku nedráždil, lebo pre získanie blahodarných účinkov z oleja, stačí pár kvapiek, napríklad:

  • na masáž zmiešajte 5 kvapiek s 10 ml iného nosného oleja
  • na kúpeľ zmiešajte 5 kvapiek s 5 ml iného nosného oleja
  • pre parfumáciu zmiešajte 1 kvapku až 10 kvapiek iného nosného oleja

Alebo bez iného nosného oleja:

  • pridajte niekoľko kvapiek levandule na povzbudenie upokojujúcich a relaxačných pocitov do difúzera
  • aplikujte jednu kvapku do vašej kozmetickej rutiny, aby ste podporili zdravú pokožku
  • pridajte niekoľko kvapiek levandule do vankúšov alebo posteľnej bielizne na podporu dobrého spánku
  • pridajte do vody do večerného kúpeľa, aby ste sa zbavili stresu, alebo naneste na spánky a zátylok

Ideálny čas na využitie levanduľových produktov je večer pred spaním, pretože účinky a vôňa levandule nám môžu pomôcť naladiť sa na pokojný spánok, uvoľniť Vaše telo aj mysel po ťažkom dni od stresu. O lepší zážitok sa postará napríklad aj difúzor, ak si do difuzéra nakvapkáte zopár kvapiek levanduľoveho oleja alebo aj zapálenie levanduľovej sviečky, môže umocniť zážitok. Večerné pitie čaju s obsahom levandule a lyžičkou medu už len dotvorí skvelú relaxačnú atmosféru, počas ktorej uvoľníte nahromadený stres z celého dňa, doprajete si čas pre seba a načerpáte potrebnú životnú energiu.

Jozefína