Jeseň je vo vzduchu a pre pestovateľov levandule to znamená jednu vec: čas na prerezávanie! Možno sa pýtate sami seba: „Musím prerezávať levanduľu?“ Odpoveď je jednoznačne áno. Prečítajte si tipy a triky od nás!

Prečo by som mal prerezávať levanduľu?

Levanduľu je potrebné každý rok prerezávať, aby bola rastlinná základňa kompaktná a zdravá a aby ste mali možnosť tvarovať ju na pekný kopec. U nás levanduľu režeme strojovo, ale doma máte možnosť, vytvarovať ju tak aby bola krásna. Ak levanduľu neprerežete, vyrastie zdeformovaná, „noha“ a rozštiepi sa na základni, keď sa konáre predĺžia a oťažejú. Akonáhle sa to stane, je takmer nemožné zachrániť rastlinu. Jediný spôsob, ako tomu zabrániť, je každoročné prerezávanie.

Kedy by som mal prerezávať levanduľu?

Najlepší čas na prerezávanie levandule je na jeseň, najmenej 6 týždňov pred prvým mrazom. V našej časti krajiny to znamená, že polia začneme prerezávať v októbri.

Ak ste narazili na tento blog po uplynutí času na jesenné prerezávanie, nezúfajte – levanduľu môžete prerezávať aj na jar! Pozrite si náš blog Levanduľová starostlivosť: Jarný rez – (základné princípy sú rovnaké.)

Dobre, idem na to! Ako mám prerezávať levanduľu?

Nebojte sa prerezávať! Rovnako ako väčšina rastlín, prerezávanie je nevyhnutné pre zdravie vašej rastliny. Myslite na to ako na levanduľový účes a nebojte sa. Jediné nástroje, ktoré potrebujete, sú nožnice alebo ostrý nôž a záhradné rukavice, aby ste sa chránili pred trieskami a ostrým drevom na základni.

Väčšina záhradných blogov / rád hovorí, aby ste na rastline nechali asi palec zelene a nikdy nerezali do dreva. Toto je dobrá všeobecná rada, ale niekedy je potrebné zísť trochu nižšie, aby ste vytvarovali rastlinu, ktorá silne rástla na jednej strane (zvyčajne otočená k slnku), alebo možno jednu vetvu, ktorá mala olympijské sny a vynikala nad všetkými ostatnými a siaha po zlate, mimo vami preferovaného obvodu. Nebojte sa túto časť, alebo vetvu odrezať až do dreva, ak ho potrebujete tvarovať. Sľubujem, že rastlinu nezabijete, pokiaľ neodtrhnete všetky konáre na základni.

Krok 1 (príprava): Ak chcete začať, odrežte všetky staré stonky, ktoré ste nezozbierali (niekoľko centimetrov nad drevom). Toto ešte nie je naozaj prerezávanie, ale dá vám to lepší prehľad tvaru rastliny.

Krok 2 (vyhľadanie centra): Určite stred rastliny (nemusí to byť tam, kde ste si mysleli). Nakreslite veľký imaginárny kruh okolo stredu rastliny. Obvod kruhu je miesto, kde budete prerezávať – takže nechajte 1-5 stoniek, podľa toho, ako ho potrebujete tvarovať, aby ste ho udržali v strede.

Krok 3 (prerezávanie strán): Prerežte dozadu / tvarujte rastlinu tak, aby vetvy boli rovnako dlhé od skutočnej základne / stredu.

Krok 4 (vrchné slivky): Urobte si pohľad do úrovne očí (kľaknite si na kolená) a orežte vrch, asi tretinu nad drevom.

Krok 5 (orezanie horného okraja): Nakoniec odrežte v diagonálnom uhle pozdĺž horných okrajov, aby ste zaoblili rastlinu.

Krok 6 (posledné pohľady): Naposledy ustúpte a orežte všetky posledné kúsky a časti, aby ste vytvarovali rastlinu. Odporúčame zamerať sa na tvar polgule.

Levanduľové prerezávanie profi Tipy

Tu je niekoľko tipov, ktoré treba mať na pamäti pri prerezávaní:

  • Pri prerezávaní často zastavujte a ustupujte, aby ste sa uistili, že ste stále na správnej ceste a tvarujete okolo skutočného stredu rastliny.
  • Väčšina domácich záhradkárov má tendenciu prerezávať svoje rastliny príliš málo, čo umožňuje rastlinám vyrásť príliš veľa a to každú sezónu. Nebojte sa prerezávať viac, aby ste veľkosť mali pod kontrolou.
  • Pokúste sa vyhnúť rezaniu samotného dreva, ale opäť sa nebojte, ak budete musieť znížiť časť alebo vetvu, aby ste pretvorili rastlinu.

Práve sme túto jar/leto zasadili malé sadenice – musíme ich ešte orezať?

Áno! V skutočnosti sú prvé 3 roky života najdôležitejším časom na prerezávanie levandule. Je potrebné prerezávať a tvarovať mladé levanduľové rastliny z dvoch dôvodov:

1) Pomáha vyvinúť pevnú, kompaktnú, tvarovanú základňu, ktorá udrží rastlinu zdravú v nasledujúcich rokoch.

2) Prerezávanie na jeseň odvádza energiu od povrchu rastliny, dole do koreňov, čo je to, čo chcete na zimu. Mladým rastlinám obzvlášť prospieva pripomenutie „nedávaj nové kvety, teraz je čas pestovať svoje korene.“ Prerezávaním im pomáhate rásť a prežiť prvých pár zím, kým sa nezakorenia.

Teraz si vezmite nožnice a vyrazte von! Vaša levanduľa vám poďakuje.

Ak ste prečítali náš blok, môžete využiť 5% zľavu v našom e-shope. S kódom CITAMBLOG! Príjemne nakupovanie!