Ak hľadáte upokojenie tela aj mysle (a priznajme si to – všetci by sme si teraz vystačili s trochou relaxu), nehľadajte nič iné ako klasický esenciálny olej: levanduľu. Zatiaľ čo samotná nádherná fialová rastlina je pohľad, ktorý treba vidieť, jej všestranný esenciálny olej je miestom, kde sú liečivé sily. Od hlavy až po päty vám levanduľový olej môže pomôcť zbaviť sa stresu, dekompresie a rozvíjať vaše doteraz najzdravšie návyky.

Zdravotné benefity levanduľového oleja

Esenciálne oleje a aromaterapia si získali povesť toho, že sú vyhľadávané v holistickom zdraví. Esenciálne oleje sú tekuté výťažky z rastlín, ktoré možno použiť na pomoc so všetkým, od stresu po spánok, zdravie hormónov až po domáce upratovanie a ďalšie. Ale každý esenciálny olej je jedinečný a ponúka svoje špecifické výhody. Tu je to, čo potrebujete vedieť o tom, ako môže jeden z najpopulárnejších esenciálnych olejov, levanduľový olej, podporovať pohodu:

1. Pomôže vám lepšie spať
Akokoľvek to roztočíte, základ zdravého životného štýlu začína a končí spánkom. Ak zistíte, že sa v noci prehadzujete, výskum naznačuje, že levanduľový olej môže byť vašou záchranou: Jedna štúdia zistila, že niekoľko závanov levanduľového oleja pred spaním zvýšilo percento času hlbokého spánku u zdravých mužov a žien. Dokonca môže mať priaznivé účinky aj pre tých, ktorí trpia nespavosťou.

2. Pomáha zvládať stres
Upokojujúce sily levanduľového oleja nekončia. Niektorí vedci zistili, že levanduľový olej funguje dobre v porovnaní s niektorými liekmi na predpis na všeobecnú úzkosť. Možno to stojí za vyskúšanie?

3. Upokojuje nahnevanú pokožku a môže pomôcť pri štípancoch
Rovnako ako levanduľový olej dokáže upokojiť myseľ, dokáže zázraky aj pri upokojení tela. Na protizápalové vlastnosti levanduľového oleja dobre reagovali najmä nie práve zábavné problémy kože, ako je ekzém a psoriáza. Prehľad najobľúbenejších esenciálnych olejov a ich funkcií v dermatológii uvádzal schopnosť levanduľového oleja upokojiť podráždenú pokožku pri lokálnom použití. A čo viac, vlastnosti oleja odstraňujúce stres sa hodia pri psoriáze, pri ktorej sú problémy pokožky často vyvolané úzkosťou.

Dá sa dokonca použiť ako prírodná alternatíva na hojenie otravných uštipnutí hmyzom – keď sa zmieša s trochou sódy bikarbóny a aplikuje sa na uhryznutia, sotva si ich všimnete.

4. Dokáže bojovať proti plesňovým infekciám
Plesňové infekcie sa vyskytujú, keď sa vo vlhkých častiach tela alebo na nich objavia nepríjemné plesne – napríklad atletická noha. Levanduľový olej má antibakteriálne aj protiplesňové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri ich odstránení.

5. Môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov
Zatiaľ čo výskum je stále predbežný, jedna štúdia ukázala, že aplikácia levanduľového oleja stimulovala rast vlasov na všetkých stránkach: od počtu folikulov cez hĺbku až po hrúbku. Trochu vás môžeme inšpirovať pridať pár kvapiek levandule do vašej masky na vlasy alebo šampónu a sami zbadáte účinky.

6. Má vlastnosti na hojenie rán
Menšie rany, tzn. Niektoré štúdie zistili, že pri lokálnej aplikácii olej z lavandula angustifolia uzatváral rany rýchlejšie, ako iné roztoky, ako je fyziologický roztok a jód, v priebehu piatich dní. Výskumníci tento jav pripísali zlepšeniu množstva EGF alebo epidermálneho rastového faktora v koži, ktorý je potrebný na regeneráciu tkaniva.

7. Môže pomôcť zmierniť bolesť hlavy
Búšenie hlavy? Vyskúšajte závan levandule. Dokonca aj účinky migrény môžu byť zmiernené pravidelnými 15-minútovými sedeniami s vôňou levandule.

8. Pleti dodáva prirodzené rozžiarenie
Levanduľový olej je chválený pre svoje antioxidačné a protizápalové účinky, čo z neho robí kandidáta na kvalitu, ktorý by ste mali zahrnúť do vašej rutiny starostlivosti o čistú pleť. Antioxidanty sú známe tým, že bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky tým, že zhoršujú funkciu mitochondrií a urýchľujú proces starnutia. Zahrnutie jednej alebo dvoch kvapiek levanduľového oleja do vášho obľúbeného pleťového mlieka alebo krému na tvár dodá vašej pokožke pred spaním antioxidačnú silu (a do vašej nočnej rutiny pridá nádych upokojujúcej aromaterapie).

Ako presne mám použiť, alebo aplikovať levanduľový olej?

Rovnako ako existuje nespočetné množstvo výhod levanduľového oleja, existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako ho použiť. Zvyčajne sa používa lokálne pre zdravie pokožky a vlasov, hoci metódy sa môžu líšiť v závislosti od preferovaných spôsobov aplikácie. Je múdre nepreháňať ťo – keďže je vysoko koncentrovaný, s najväčšou pravdepodobnosťou vám stačia dve alebo tri kvapky.

Pokiaľ ide o vašu pokožku, riedenie je dôležité: Olej sa môže aplikovať lokálne na pomoc pri podráždenej alebo zapálenej pokožke, môže byť zriedený v „nosnom oleji“ alebo neutrálnom, minimálne spracovanom oleji, ako je kokosový alebo olivový olej. Zmes je možné použiť rovnako ako pleťovú vodu alebo hydratačný krém raz alebo dvakrát denne. Pre zdravie vlasov si môžete do pokožky hlavy vmasírovať pár kvapiek levanduľového oleja ako upokojujúci koniec dňa alebo pridať dve alebo tri kvapky do každej dávky šampónu alebo kondicionéru, ktorý používate.

Ak vám ide o zlepšenie úzkosti alebo o zdravý nočný spánok, najlepšie je dať si olej do difuzéra. Existuje niekoľko spôsobov, ako využiť vôňu levandule vo svoj prospech, jedným z najobľúbenejších je difúzia. Difúzia esenciálneho oleja spočíva v použití malého zariadenia na rozptýlenie častíc oleja do vzduchu, čo umožňuje ľahkú inhaláciu. Ak nechcete rozptýliť, pár hlbokých vdýchnutí vône pred spaním (alebo kedykoľvek, keď potrebujete chvíľku pokoja) urobí svoje. Môžete si dokonca dopriať dokonalý upokojujúci bylinkový kúpeľ pomocou niekoľkých kvapiek levandule, aby ste odstránili stres.

Možné vedľajšie účinky, na ktoré si treba dať pozor

Ak ste pripravení ponoriť sa do levanduľového životného štýlu, stále je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Niektoré vedľajšie účinky zahŕňajú podráždenie kože alebo alergickú reakciu, takže vykonanie testu na koži pred použitím vám môže ušetriť nejaké problémy. Rovnako ako u každého nového doplnku sa pred použitím odporúča porozprávať sa s lekárom. Hoci je levanduľový olej pre väčšinu jedincov bezpečný, ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, by sa mali poradiť s lekárom. Lebo aj prírodne nemusí zákonite znamenať bezpečné pre každého.